VOP Ameryka

The Voice of Polonia Ameryka – konkurs dla tych, którzy kochają śpiewanie i mieszkają poza granicami Polski.

Wielki Finał The Voice of Polonia Ameryka za nami !

Finał konkursu The Voice of Polonia Ameryka poprzedzony jest trzyetapowymi eliminacjami. W półfinale, który odbył się 25-go października w Centrum Polsko – Słowiańskim w Nowym Jorku została wyłoniona finałowa ósemka, która następnego dnia rywalizowała o miano najlepszego głosu Polonii w Ameryce.
Oto wyniki:
I miejsce – Paulina Raczkowska
II miejsce – Dagmara Czechura
III miejsce – Karina Pietras-Kolano
IV miejsce – Marzena Buczek
Finalistki – (w kolejności alfabetycznej) Anna Dudek, Wioletta Greczek, Patrycja Posłuszna, Margo Staniszewska

Ambasada Polska w Waszyngtonie, dla zwycięzcy, ufundowała nagrodę w wysokości 1000 USD. Było więc o co walczyć. Gwiazdą wieczoru i zarazem przewodniczącą jury była Grażyna Auguścik, a muzyczną oprawę na najwyższym poziomie zapewnił zespól muzyczny pod kierownictwem artystycznym Cezariusza Gadziny, złożony ze znakomitych muzyków polskich i amerykańskich. Dziękujemy za liczne przybycie !

Pokonkursowa trasa koncertowa The Voice of Polonia odbyła się w Ottawie 30.10.2024 w Ambasadzie Polskiej, Chicago 02.11.2024 w Akademii Paderewskiego oraz w Phoenix 28.12.2024 roku w Pulaski Center.  Dziękujemy za liczne przybycie i gorące przyjęcie Głosów Polonii Amerykańskiej.


GRAŻYNA AUGUŚCIK jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem.  Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana została za nową gwiazdę światowego jazzu. Stworzyła własny styl interpretacji. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” 1988 roku trafia  do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie.  Dyplom ukończenia szkoły otrzymuje w 1992 roku z wyróżnieniem bezpośrednio z rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago. Tu koncertuje, nagrywa swoje płyty i prowadzi własną wytwórnię płytową GMARecords. Nagrała 23 albumy w tym 13 we własnej wytwórni. Jazzowym wydarzeniem muzycznym 1996 roku stało się nagranie przez nią wokalnych wersji utworów znanych dotąd jedynie w wersjach instrumentalnych. Wydany wtedy album „Don’t let me go” jest początkiem nowego rozdziału w sztuce wokalistyki. W roku 1998 jej płyta „Pastels” przygotowana w duecie  wspólnie z Bogdanem Hołownia i „River” z 1999 roku z kwartetem, uznane zostały przez National Public Radio za jedne z najlepszych jazzowych w USA. Album „River”. Następny album „Fragile” z Paulinho Garcia znalazł się na prestiżowym TOP 20 JAZZ ALBUMS roku 2000. Występuje na jednym z największych festiwali jazzowych na świecie Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival,  Jazz Jamboree Festival,  Concord Jazz Festival i Elite Jazz Festival w Japonii  i wiele innych muzycznych festiwali. „Koncerty mają dla mnie moc uzdrawiającą” – stwierdza. Śpiew jest dla niej aktem wyzwolenia. Tak w sztuce jak i w życiu nie uznaje kompromisów. W swojej twórczości często nawiązuje do muzyki ludowej  a dowodem sa  płyty takie jak: „Kolędy”, „Lulajze-Lullaby for Jesus”, „To i Hola”,  „PastForward”, „Inspired by Lutoslawski”, „Muzyka Polska”. Płyta „River”, wydana w 2001 roku, uznana została za jedno z największych wydarzeń muzycznych stawiając Grażynę w gronie 15 najlepszych wokalistek jazzowych w Stanach (2002 Twirlie Nomination). Otrzymuje też prestiżową nominację dla najlepszej wokalistki 2002 roku w 22nd Annual Chicago Music Awards. W 2003, 2004, 2005, 2006 i 2016 r.  pismo „Jazz Forum Magazine”w plebiscycie publiczności przyznaje jej tytuł najlepszej wokalistki jazzowej.   Udział w Fujitsu Concord Jazz Festiwal 2002 przynosi TOP VOCAL AWARD a płyta „Homage” Three for Brazil nagrana dla japońskiej Pony Canyon Records zostaje umieszczona przez „Swing Journal” na liście TOP 20 JAZZ ALBUMS  w Japonii. W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez  Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i 
Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.  W 2017 roku otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej W 2018 roku otrzymała nagrodę od TV”Polonia” Artystka bez granic”  W 2016 roku założyła fundację non-profit „Sound and Notes” i w ramach działalności fundacji od 2017 roku organizuje w Chicago „Chopin IN the City” -festiwal muzyki i sztuki.

Pokonkursowa trasa koncertowa zwycięzcy konkursu obejmie Ottawę 30.10.2024 w Ambasadzie Polskiej oraz Chicago 02.11.2024 w Akademii Paderewskiego.  Tam tez licznie przybywajcie !